Jak działa odwrócona osmoza?

Jak działa odwrócona osmoza?

Jeżeli chodzi o domowe filtry do wody to w dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się te, które wykorzystują zjawisko odwróconej osmozy. Niniejszy artykuł to idealna propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się na czym polega tak naprawdę ten tajemniczy proces i czy rzeczywiście warto skorzystać z dobrodziejstwa filtrów.

Czym tak naprawdę jest odwrócona osmoza?

Najprościej rzecz mówiąc odwrócona osmoza to skomplikowany proces, który przebiega z wykorzystaniem membran osmotycznych, czyli półprzepuszczalnych błon. Membrany osmotyczne są selektywne, co w praktyce oznacza, że mogą przez nie przenikać wyłącznie określone cząstki. Proces odwróconej osmozy opiera się na powszechnie występującym w naturze zjawisku.

Na czym polegają systemy uzdatniania wody korzystające z odwróconej osmozy?

Osmoza w dużym skrócie polega po prostu na przenikaniu cząsteczek wody przez membranę osmotyczną, której głównym zadaniem jest dokładne rozdzielanie dwóch roztworów o różnym stężeniu, dzięki czemu dochodzi do wyrównania stężeń po obu stronach membrany osmotycznej. Cząsteczki zdrowej wody przepływają zawsze z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stężeniu tak, aby go później rozcieńczyć. W tym zjawisku ogromną rolę pełni także ciśnienie zewnętrzne, które doskonale równoważy przepływ osmotyczny (tzw. ciśnienie osmotyczne).

Skąd wzięła się nazwa odwrócona osmoza?

Jeżeli po stronie roztworu z wyższym stężeniem przyłożone zostanie ciśnienie hydrostatyczne, które znacząco przewyższać będzie ciśnienie osmotyczne, to woda automatycznie przenikać będzie przez membranę z roztworu bardziej stężonego do roztworu mniej stężonego. Rozpuszczone sole pozostaną oczywiście po stronie roztworu o wyższym stężeniu. Jak łatwo zauważyć przepływ rozpuszczalnika odbywa się w kierunku odwrotnym niż w przypadku osmozy naturalnej, stąd też wzięła się nazwa procesu – odwrócona osmoza na której w dzisiejszych czasach oparte są praktycznie wszystkie systemy uzdatniania wody.

> Przeczytaj więcej na temat odwróconej osmozy na blogu prostozkranu.pl